wtorek, 20 listopada 2018

#39 Stojak baby gym DIY


Po pierwsze nie jestem tym pomysłem ani trochę oryginalna, a po drugie sporo spóźniłam się z tym wpisem. H. Ma już przecież 10 miesięcy i jedyne, co go w tym stojaku interesuje, to zrywanie zawieszek i wieszanie się na nim, a aż tak stabilny, żeby robić sobie z niego podporę do stawiania pierwszych kroków, to on nie jest. Także jeśli Wasze maluszki dopiero zaczynają eksplorować świat i robią to najczęściej wyłącznie z pozycji horyzontalnej, to taki stojak gimnastyczny będzie jak znalazł.
A najlepiej weźcie się za jego zrobienie prędzej, kiedy dzieciaki siedzą sobie grzecznie w maminych brzuchach, bo projekt jest superłatwy do wykonania (jak wszystkie u nas na blogu), a potem możecie nie mieć czasu. Taki ekologiczny i składany (możecie go złożyć i postawić w kącie) stojak gimnastyczny można zrobić dosłownie w 15 minut.Czego potrzeba? Prawie tego samego, czego do tipi, czyli:

- cztery kantówki
- okrągły kijek 
- sznur konopny 
- nietoksyczna farba w wybranym kolorze 
- zabawki: u mnie drewniane kulki, figury zwierząt i inne 
- sznurek lub wstążka do zawieszenia zabawek

dodatkowo: 

- brzeszczot lub wyrzynarka, 
- wiertarka z wiertłem do drewna o grubości drążka i sznura 

- papier ścierny


Aby powstała konstrukcja stojaka trzeba wywiercić w płaskich kantówkach otwory odpowiadające średnicy okrągłego drążka oraz otwory wystarczające do przeciągnięcia sznura. Sznur po zawiązaniu przypaliłam nieco zapalniczką, żeby uniknąć strzępienia i zostawiania „farfocli”. Jak widzicie, uprzednio pomalowałam kantówki błękitną farbą bezpieczną dla maluchów.Zawieszki wykonałam sama z drewnianych elementów, które kupiłam lub zostały mi z innych zabawek. Nie skupiałam się nad kolejnością koralików dłużej niż 3 minuty, jak to zresztą u mnie bywa - najpierw robię, potem myślę. Nawlekłam je na sznurek - taki, który wykorzystuje się do montowania rolet rzymskich (bo mi został), ale można użyć jakiegokolwiek. Wywierciłam jeszcze najmniejszym wiertłem otwory odpowiadające ilości zawieszek i przewlekłam je, dekorując koralikami silikonowymi w pastelowych kolorach, których to zresztą też pierwotnie nie spodziewałam się wykorzystać, bo zupełnie zapomniałam, że je mam.Na drążku wisiały nie tylko moje zawieszki, ale też jakiekolwiek zabawki, które wpadły mi w ręce, a akurat były przedmiotem zainteresowania syna, wówczas około trzy/czteromiesięcznego. 

Wiecie co? Kto nas śledzi, ten wie, że lubię wybierać dla dziecka przedmioty najlepszej jakości. Jakość niejednokrotnie idzie w parze z większą sumą pieniędzy, ale żeby gotowy kosztował 200, a nawet 400 zł, to mi się aż w głowie nie mieści. Za swój zapłaciłam nie więcej niż 40 zł łącznie z zawieszkami, a posłużył synowi na ledwo kilka miesięcy. Także do dzieła moi mili! 

Ps. Jak zrobiłam liść, pokażę w kolejnym poście.

1 komentarz:

  1. Super realizacja! Kreatywny pomysł na świetną zabawkę dla dziecka

    OdpowiedzUsuń